Sunday, August 21, 2011

رکورد تازه اختلاس در ایران: ۳ هزار میلیارد تومان

ما ایرانیها رکورد شکنیم !! حالا میخوهد وزنه برداری یا کشتی باشد یا اختلاس سه هزار میلیاردی!!
3,000,000,000,000,000 =  $283,000,000,000
Deutsche Welle

21.08.2011
رکورد تازه اختلاس در ایران: ۳ هزار میلیارد تومان

اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی از یک بانک دولتی در ایران خبرساز شده است. به نقل از رسانه‌های داخل کشور این اختلاس توسط فردی نزدیک به "چهره‌های پرنفوذ دولت" صورت گرفته است. انگشت اتهام به سوی "جریان انحرافی" دراز شده است.

ماجرای یک اختلاس کلان بار دیگر در ایران خبرساز شده است. این‌بار اختلاسی ۳ هزار میلیارد تومانی که از قرار رکورد مبلغ اختلاس در تاریخ ایران را شکسته است. این اختلاس توسط فردی صورت گرفته که گفته می‌شود با چهر‌ه‌‌های پرنفوذ دولت ارتباط نزدیکی داشته است. این فرد که در رسانه‌های داخل کشور از او به اختصار"ا.خ." نام برده شده است، اکنون در زندان خوزستان به سر می‌برد.
اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی "ا.خ." با استفاده از امکانات یک بانک‌ دولتی و درخواست همزمان تأسیس یک بانک خصوصی توسط وی، که مورد موافقت مرکزی هم قرار گرفته، اتهام سوء استفاده چهره‌های پرنفوذ دولت از بانک‌های دولتی و اقداماتی از پول شویی را بار دیگر به موضوع روز تبدیل کرده است.
جعل اعتبار اسنادی بانک صادرات
اطلاعاتی که تا کنون در مورد این اختلاس منتشر شده، حاکی از آن است که فردی به نام "ا.خ." که از چهره‌های مرتبط با مقامات ارشد دولتی و پرونده بیمه ایران معرفی شده، ۳ هزار میلیارد تومان از بانک صادرات اختلاس کرده است.
این فرد از قرار با تبانی رئیس شعبه بانک صادرات در محل کارخانه فولاد خوزستان "ال سی" های جعلی صادر می‌کرده است.
"ال سی"، "اعتبار اسنادی" یا تعهد بانکی به فروشنده و خریدار است. آمار و اطلاعات مربوط به این "ا‌ل سی" ها در سامانه اطلاعاتی بانک صادرات ثبت نمی‌شده است.
"ا.خ." بدون آنکه مبلغ "ال سی"‌ها را به شعبه بانک صادرات بپردازد، آنها را به قیمتی پائين‌تر از قیمت رسمی "ال سی" به بانک‌های دولتی و خصوصی دیگر می‌فروخته است. مبلغ نهایی "ال سی"های جعل شده، بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که معادل ۳ هزار میلیارد تومان می‌شود.
واگذاری تسهیلات دولتی برای تأسیس یک بانک خصوصی
از سوی دیگر بانک صادرات خوزستان همزمان تسهیلاتی برای تأسیس یک بانک خصوصی به نام "آریا" به دو شرکت سرمایه‌گذاری "امیرمنصور" و شرکت دیگری به نام "مه آفرید" واگذار کرده است که هر دو متعلق به "ا.خ." بودند.
سایت آفتاب نیوز نوشته است این فرد صاحب ده‌ها شرکت و موسسه اقتصادی زنجیره‌ای بوده است. به نقل از مشرق نيوز، وی فعاليت اقتصادی خود را با توليد آب معدنی آغاز کرده اما در جريان واگذاری های سازمان خصوصی سازی توانسته مالکيت کارخانه فولادسازی خوزستان را نيز از آن خود کند. خبرآنلاین نیز به نقل از "آینده" وی را مالک یکی از باشگاه‌های لیگ برتر فوتبال ایران معرفی کرده است.

تکرار اتهام سواستفاده "جریان انحرافی" از بانک‌مرکزی
در نهایت به نقل از رسانه‌های داخل کشور "یک اشتباه از سوی "ا.خ." بانک صادرات را متوجه این اختلاس کلان کرده که به دستگیری وی منجر شده است.
همزمان بانک مرکزی هم صدور مجوز بانک خصوصی "آریا" را متوقف کرده است.
البته رسانه‌های منتقد دولت با اشاره فعالیت‌های بانکی "ا.خ." احتمال آگاهی بانک مرکزی ایران را از فعالیت‌های اقتصادی وی مطرح می‌کنند و بار دیگر اتهام سوءاستفاده چهره‌های پرنفوذ دولت و به طور مشخص "جریان انحرافی" از بانک‌های دولتی از جمله بانک مرکزی را در محور توجه خود قرار دادند.

No comments: